Náklady

Jaké jsou náklady?                                              

Za kolik by mělo být obnoveno koupaliště v Semilech, aby to bylo přijatelné pro rozpočet města? Jeden, pět, deset, nebo snad padesát miliónů?

V Turnově staví koupaliště a zimní stadion za 175 mil. Kč (cena za koupaliště je cca polovina). Na to Semily nikdy mít nebudou a bylo by skutečně obtížně obhajitelné takovou částku vynakládat. Ani to ale není třeba. Zkusme se podívat do jiných obcí, možná lze postavit příjemné místo k vykoupání za podstatně nižších nákladů a limitovat náklady na vybudování koupaliště jednotkami procent rozpočtu města.

JINCE

Náklady pouze na koupaliště 1 mil. Kč, realizace 2012

BANTICE

Náklady na koupaliště 1,861 mil. Kč, realizace 2008

DOLNÍ BEČVA

Náklady 4,35 mil. Kč, realizace 2015

KOVALOVICE

Biotop byl zbudován za cca.5,5 mil Kč, realizace: 2007

BLOVICE

Celkové náklady: cca 14,7 mil.Kč, z toho 11,1 mil.Kč dotace ROP, realizace: 9/2013 - 6/2014  

LITOVEL

Celkové náklady: cca 20 mil. Kč, z toho 9 mil. Kč získalo město díky dotaci z Evropské Unie, realizace 2012/2013

 

SEZIMOVO ÚSTÍ

Celkové náklady:21 mil. Kč, dotace 12,4 milionu, realizace 2014  

 

DOBŘANY                          

Biotop funguje už pět let a je největší v Česku.

Celkové náklady 30 mil. Kč s veškerým zázemím

 

RADOTÍN (Praha)

Celkové náklady: 60 mil. Kč, dokončeno 2014

 

Z tohoto ilustrativního porovnání je patné, že ceny se značně liší. Pražské ceny jsou zcela někde jinde, to ale asi nikoho nepřekvapí (šlo ovšem o výstavbu v tzv. brownfieldu čističky, což mohlo cenu významně zvýšit). Cena samotného koupaliště se tedy bude spíše odvíjet od požadovaného vybavení než nezbytných nákladů realizace. Samotné koupaliště lze vybudovat relativně levně (jak lze dovodit z cen uvedených u prvních příkladů), významnou částku však představují související náklady (realizace vstupu do vody, vodní atrakce, úpravy okolí, inženýrské sítě apod.).  Náklady lze částečně snížit i využitím stávajících betonových nadrží a omezit nebo dokonce zcela eliminovat výkopové práce (v tomto ohledu je inspirující přístup Jinců).

V Semilech je k dispozici dostatečně velká betonová nádrž (na délku 49 m), kterou by bylo možné využít jak pro potřeby koupání, tak k vytvoření čistící zóny (pokud by nebyla zvolena varianta s oddělenou čistící zónou). Nádrž by bylo možné zčásti zasypat sypkým materiálem, na který by se položila samotná folie, břehy ve větší hloubce by bylo možné překrýt dřevěným obložením (viz. např. Bantice, Riehen). Zdevastovanou betonovou nádrž by jinak nemuselo být nutné jakkoli opravovat.

Uvedené shrnutí nicméně dokazuje, že koupací biotop lze pořídit cca za cenu 4 až 6 mil. Kč, pokud zvolíme střední variantu z uvedeného přehledu, což činí přibližně 2 - 3% rozpočtu města Semily.

Inspirující může být i ekonomický pohled, který zmínila studie Doteky vody. Podle mého je ve studii trochu bezradně navrženo naučné, meditační jezírko, o jehož účelu a prospěšnosti pro občany Semil mám značné pochybnosti. Jakékoli náklady, které by tedy byly použity na vytvoření takového málo užitečného díla, případně na údržbu nebo demolici nepoužívaného koupaliště by byly vynaloženy neekonomicky. Stejně tak náklady na vytvoření „říčních lázní“, které velká část lidí z různých důvodů nechce využívat, mohou být považovány za vynaložené neefektivně ve srovnání s koupalištěm, které by pravděpodobně využívalo řádově více lidí.

Podle dosavadních zkušeností je patrné, že i samotné náklady na provoz by v případě koupacího biotopu neměly představovat podstatné finanční náklady pro město. Z dostupných informací je možné dovodit, že provozní příjmy a výdaje koupacích biotopů jsou vyrovnané, nebo se celkové výdaje pohybují v řádech desítek tisíc korun ročně. Jsem přesvědčen, že při propojení s případnými doprovodnými službami lze na provozu koupaliště vydělat nebo udržet hospodaření vyrovnané. Dosáhnout toho lze zejména propojení provozu koupaliště se souvisejícím občerstvením, které by mohlo být otevřeno i ve dnech, které nelákají ke koupání. Vždyť jen kolik lidí v létě sedí na asfaltovém plácku u stánku u fotbalového hřiště? Inspirovat se tím, co se všechno dá pořádat na koupališti podobného typu, lze na stránkách koupaliště v Riehenu (namátkově venkovní jóga, noční koupání, grilování, Aqua-Rhytm, plavecké kurzy pro děti, potápění nebo poznávání rostlin a živočichů).





Kontakt

Biotop Semily